Tekne cephelerine uygulanan zehirli boya uygulaması konu hakkında fikir sahibi olmayanlar için kulağa biraz ilginç gelse de balıkçılıkla uğraşanlar iyi bilirler ki hayat kurtarıcı bir çözümdür. Tabii ki uygulama esnasında ve sonrasında dikkatli olunması gerekir ve bilinmesi gereken birçok şey vardır. Tüm detaylar yazımızın devamında.

Boya öncesi yapılması gerekenler

            Teknenizin boyaya hazır ve uygun hale getirilmesi için temizliğinin yapılması ve varsa çıkıntıların düz bir hale getirilmesi, zımparalanması, ardından astar boya ve sonrasında zehirli boya sürülmesi gerekmektedir.

Zımparalama işlemi

            Normal zımpara yerine su zımparası kullanmalısınız. Zımparalama işlemi sona erdikten sonra teknenin her yeri yıkanmalı, toz ve kirler temizlenmeli ve kurumaya bırakılmalı. Kurumanın ardından ise teknenin zaman içerisinde yıpranmış, güneşten ötürü sararmış kısımları boya için hazır hale getirilmek adına maske bandı ile kapatılmalı.

Astar boya aşaması

            Aldığınız astar boyasına bağlı olarak tinerle boyayı incelttikten sonra, ya da boyayı zaten inceltilmiş olarak aldıysanız gerek yoktur, bir kaç uygulayacak şekilde teknenizin yüzeyine en uygun fırça çeşidi ve büyüklüğü ile astar boyanızı sürün. Yaklaşık olarak beş altı saatlik bir kurumanın ardından tekne asıl boya için hazır hale gelecektir.

Zehirli boya uygulaması

            Astar boyanızı uygularken izlediğiniz adımları aynen tekrar ederek tinerle incelttikten sonra zehirli boyanızı sürün. İki kat sürmek genelde yeterli olmaktadır. Ancak zehirli boyanın kuruması biraz daha uzun sürer. Firmamız Askon Raspa Boya olarak her türlü boyama işinizi güvenle yapar.