Yakıt Tankı Temizliği Mutlaka Yapılmalı


             Günümüzde petrol ürünü yakıtlar yenilebilir olmadığı için atıklar, kalıntılar kalmaktadır. Yakıt içerisindeki wax ve ağır hidrokarbon ile polimerleşme meydana gelir. Depolandığı yerde kullanmadan önce depolama alanında çökertmeler, tortular oluşur. Her depolamada yakıt tankının depoladığı alanı azaldığı için yakıt tankı temizliği gerekir.

fuel oil tanki temizleme - Yakıt Tankı Temizliği

            Yakıt tankı temizlendiği zaman pulverizasyon iyileştiği için alev formunda şişme boyu kısalır ve parlaklaşır. Ateşleme kolaylaşır ve alevlenme noktası düşmektedir. Temizlik doğru yapıldığı takdirde karbon oluşumu meydana gelmez, tam yanar. Doğa kirliliğine sebep olan asit yağmurları, zehirli gaz salınımı azalır. Yakıt tankı düzenli temizlediğim takdirde hava kirliliği azalır tankı tam kapasiteli kullanırsınız.

            Aynı zamanda yakma problemi ortadan kalktığı için kesik kesik yanma meydana gelmez. Yakıt tankı temizliği uzman kişiler tarafından yapılan bir işlemdir. Emniyet tedbirleri alınarak mevcut yakıt tankerin boş gözüne boşaltılarak tankın içindeki tortu tankerin diğer gözüne boşaltılır. Tankta bulunan atık, zararlı tortular personelin yanlarında inmesi ile tamamen temizlenir. Mazot ile yıkanması iken önceki çekilen yakıt tekrardan görevli nezaretinden alınarak temiz yere nakledilir.

            Temizlenmeyen tortular birçok zarara yol açmaktadır. Bunlar, zehirli gaz çıkarmasına, yakıtın özelliğini kaybetmesine, tankların çürümesine, yakıt tüketiminin artmasına, yakıt tablonun tam kapasiteli kullanılmamasına, mazot pompalarının bozulmasın, enjektörün tıkanmasına sebep olur. Yakıt tankı temizlenmesi işin ehli olmayan kişiler tarafından temizlenmeye kalkışılırsa büyük patlamalar meydana gelebilir. Bu yüzden mutlaka uzman personeller tarafından gerçekleştirilmelidir.