Günümüzde 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon, bir laptop veya bir tablet bulunmaktadır. İnsanlar bu cihazları bilgiye ulaşmak amacıyla kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Tabi ki bu durumdan kaynaklı hızla sayıları artan web siteleri karşımıza çıkmaktadır. Böylece web tasarım uygulamalarının sonucu ile ortaya çıkan web siteleri ziyaret edilir. İçerikle, görselliği, tasarımları bütünleşmiş siteler daha çok ilgi görmektedir. Bu sebepten de özellikle İstanbul’da da Tuzla web tasarım gibi sayısız olanak bulunmaktadır.

Web Tasarım Nedir?

Web sitelerinin son şeklini veren uygulamadır. Yani kişilerin bir bilgiye ulaşmak için kullandıkları link ile karşılarına çıkan o ilk izlenimi veren sitenin son duruşu web tasarım uygulamaları sayesinde ortaya konmaktadır. Bir web sitesi için tasarım fikirlerinin göze hitap eder hale getirirken aynı zamanda amacına yönelik bir şekilde yazılıma dönüştürülmesi işlemine web tasarım denmektedir.

Web Tasarımında Önemli Faktörler

Web tasarımı birçok unsurun birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır.
* Nizam
* Renk Seçimleri
* Grafikler
* Yazı tipleri
* İçerik

Bir tasarım görüntüsüyle uyum içinde olup bir bütünlük sunmalıdır. Böylece ziyaretçinin daha kolay odaklanması sağlanır. Renk tercihleri genel olarak müşteriye bırakılarak siyah-beyaz uygulamalar yapıldığı gibi web uyumlu renklerde uygulanabilir. Grafikler tasarımda oldukça önemlidir. Sitenin hızında, kullanım koşullarında oldukça etkilidir. Logo, resim ya da clipart olarak grafikler kullanılmaktadır. Yazı tipleri okunaklı ve güvenli türlerden tercih edilmelidir. İçerik ise ziyaretçilerin ulaşmak istediği bilgiyi verebildiğinde tasarımın bütünlüğünün oluşmuş olduğu görülecektir.