Bilindiği gibi, temizlik hayatımızın her alanında olmaktadır. Temizlik ve hijyen hem insan sağlığı açısından hem de kullanılacak olan ürünlerin ve malzemelerin uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Şimdi sizlere, tank temizliği ve temizleme incelikleri hakkında bilgiler verelim.

Tank Temizliği Ve Tank Çeşitleri

            Genellikle fuel oil tank temizliği yapılmaktadır. Fuel oil, %1 oranında içerisinde kükürt bulunduran bir yakıt türüdür. Fuel oilin üretilmesindeki amaç, doğaya daha az zarar vermesidir. Kullanılan fuel oil tankları ile de, oluşacak ve dışarıya çıkacak olan gazlar, yine aynı şekilde %1 oran ile havaya karışmaktadırlar. Genellikle, okullarda ya da büyük apartmanlarda ve iş yerlerinde kullanılabilir. Kullanımlarından dolayı, mutlaka temizlik yapılması şarttır. Çünkü içinde bulunan fuel oil yakıtı, katranlaşarak tankın içinde oksitlenmeye başlayacaktır. Bu yüzden tank temizliği birinci şarttır.

Tank Temizliği Nasıl Yapılır?

            Tankın ilk önce drenaj vanasını açarak işe başlayın. İçinde bulunan fuel oili iyice boşaltın. Ardından, tankın kapağını açarak, kullanacağınız temizleme tozunu bir bardak suda çözdürerek, içine boşaltın. Bunu yaparken, içine bir hava hortumu koymalısınız. Koyacağınız hava hortumu, döktüğünüz tozlu karışımdan çıkan gazların, dışarı atılmasını sağlayacak olmasıdır. Ancak, içine dökeceğiniz sıvının miktarını çok iyi ayarlamalısınız ki, çünkü tanka zarar verebilir ve hatta delebilir. Bu yüzden, tank temizliğinizi, oluşabilecek kazalara ve hatalara karşı, mutlaka işin ehli firmalara ve uzman kişilere yaptırın.