En Pürüzsüz Yüzeyler İçin Su Raspası
            Gemicilik sanayisinde metal, plastik ve ahşap yüzeylerin boya öncesinde pürüzsüz hale getirilmesi için en sık kullanılan yöntem su raspasıdır. Ultra yüksek basınçlı su jetleri ile yapılan su raspası, diğer raspalama işlemleri ile karşılaştırıldığında en mükemmel sonucu veren yöntemdir. Özellikle üretim sanayisinde en sık kullanılan yöntem olan su raspalaması, oldukça narin yaptıkları raspalama işlemi ile kusursuz bir yüzey elde edilir.

Su raspası yönteminin avantajları şunlardır;

– En kusursuz ve pürüzsüz yüzeyleri elde etmek kullanılır ve özellikle ince işçilik gerektiren raspalama işlemlerinde en etkili ve kesin sonucu verir.

– Raspalama işlemi sırasında temizlik yapılacak yüzeyin etrafının kapatılmasına gerek kalmaz.

– Raspalama yapılan ortamda kum çakıl gibi faktörler olmaz. Çalışanların ve ortamda bulunanların sağlıklarını korumak açısından en güvenilir yöntemdir.

– Su raspalaması ile diğer yöntemlere göre çok ciddi bir zaman tasarrufu sağlanır ve işlemlerin daha hızlı ve çabuk yapılmasını sağlar.

– Raspalama işlemi bittikten sonra yüzeylerde tuzlu su dışında bir kalıntı kalmaz ve temizlik için fazladan zaman harcanmaz. Kısacası raspalama işleminden hemen sonra yüzey boyaya hazır hale gelir.

– Gemi yüzeylerinin boya, pas ve pürüzlerden arındırılmasının yanı sıra, reaktör temizliği, boru hattı temizliği, filtre temizliği, metal ve beton yüzeylerin temizliği, zift temizliği, yangın sonrası temizlik, ızgara temizliği, beton kırma ve onarım işlerinde ultra yüksek basınçlı su jetleri en kısa sürede ve etkili sonuçlar için kullanılmaktadır.