Seach Engine Marketing sitelerin ücretlerini ödeyerek arama sonuçlarında arama motorlarında da en üst kısımdaki sponsor link ya da sağ tarafta yer alan link kısmında yer almaktadır. Hedef kitleye ulaşmayı sağlayan bağlantı reklamları bulunmaktadır.

Ülkemizde çok fazla kullanılan arama motorlarının birçoğu arama motoru pazarlamasını desteklemektedir. Artık arama motorunda arama yapan kişilere yönelik reklam verilebilmektedir. Hatta arama motorlarının arama sonuçlarında zaten site görülmekte ise Seach Engine Marketing arama motorlarında yeni kitleleri ve reklamcılık ağının hedeflenmesine yardım edebilmektedir. 

Seach Engine Marketing Reklamları Arama Motorlarının Sonuçlarında Görünür?

​​​​​​Bu alanda başarılı olmak isteyen firmalar mutlaka search engine marketing programlarını kullanarak adwords sitesine üyelik işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Kullanıcılar anahtar kelimelerden birini kullanarak arama motorlarında arama yaptığında reklamın arama sonuçlarının yanında ya da üzerinde görülmektedir. Kullanıcılara hitap eden bir hedef kitleye reklam hazırlanabilmektedir.

Kullanıcılar reklamlara tıkladıktan sonra bir satın alma işlemi yapabilmekte aynı zamanda direkt olarak site yönetimi ile erişime geçerek daha fazla bilgi edinebilmektedir. Aynı zamanda istenen sonuç alınana kadar reklamlar düzenlenerek bütçede ayarlanabilmektedir.