Temel olarak ürünleri, hizmetleri tanıtmak ve müşterilerle ilişkileri geliştirmek için e-postanın pazarlama alanında kullanılmasıdır. 

Mail kutusuna düşen çoğu mail spam olarak işaretlenip bir daha karşılaşılmamak üzere çöp kutusuna gitseler de email marketing kullanımı en iyi şekilde işletmelerin müşterilerini bilgilendirmeleri yoluyla daha ilgi çekici hale gelebilir.

Bireysel müşterilere örneğin müşterinin doğum gününde mal ve hizmetler konusunda özel fırsatlar sunmak, email marketing kişiselleştirmesine güzel bir örnektir. Email marketing bir işletmenin zaman içinde müşterileri ile ilişkilerini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olur. Bu yüzden bir e-posta listesi satın almak yerine kendi e-posta listenizi geliştirmek her zaman daha doğru sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Email marketing avantajları nelerdir?

İki büyük avantajı fiyat ve kolaylıktır. E-posta, şirketinizin ürün ve  hizmetlerini diğer pazarlama türlerine göre tanıtmanın en ucuz yoludur. Örneğin potansiyel müşterilere şirketinizle ilgili haberler, gelecek etkinlikler ve özel teklifler sunabilirsiniz.

Email marketing ipuçları nelerdir?
– Kendi mail listenizi oluşturun. E-posta listesi satın almak zaman kaybıdır. Hedef kitlenizi doğru seçmediğinizde gönderilen maillerin çoğu istenmeyen mailler kısmında kalacaktır. Mail atarken amaç yeni sadık müşteriler bulabilmektir.
– Gönderdiğiniz maillerde e-posta listenizdeki kişilere bu listeden çıkabilme şansı tanımanız gerekmektedir. Böylece gelen mailleri görmek istemeyen kişiler için de sürekli mail gönderiminde spam bir şirket haline gelmemiş olursunuz. E-posta gönderimi ile kötü bir imaj çizmek istemezsiniz.
– Listenize sadece satın almak için reklamlar göndermeyin. Uzmanlığınızı ve başkalarının deneyimini paylaşarak, onlara değer verebilecekleri ipuçları sunmak için e-postalarınızı kullanın. 
– Bir bülten yapıyorsanız, takvim hazırlayın ve bu takvime bağlı kalın. Düzenli bir günde veya günlerde e-posta göndermek, abonelerinizin sizden ne zaman ne bekleyeceğini bilmesine yardımcı olabilir.