Özellikle gemilerin dış yüzeyleri verimlilik ve güvelik açısından pürüzsüz olmalıdır. Profesyonelce yapılmış bir raspalama işlemi ile geminin performansı arttırılmakta ve oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirmektedir. Zaman içerisinde oluşabilecek aşınmaların en büyük sebeplerinden birisi pürüzlü yüzeylerdir. Raspalama yani yüzeyi pürüzsüz hale getirme işlemi özenle yapılmalı ve sonrasında denizin ve güneşin zararlı etkilerine karşı uygun bir boya kullanılmalıdır.

Raspa boya çeşitleri şunlardır:

– Mekanik raspa boya işlemi: Düz yüzeyler eski boya ve pas kalıntılarından arındırılır ve yeni boya işlemi için yüzey boya işlemi için en kusursuz ve uygun hale getirilir.

– Kum raspa işlemi: Kumlama olarak da adlandırılan bu yöntem, ahşap, plastik ve metal yüzeylerin pastan ve kirden temizlenmesi ve yüzeye pürüzlü bir görünüm verme imkânı sağlayan yöntemdir. Özellikle metal yüzeylerde raspalama işleminde en etkili yöntem kum raspasıdır. Kum raspası için kullanılan teçhizat çok donanımlı ve detaylıdır. En kusursuz sonuç için alanında profesyonel ekip ile çalışılmalıdır.

– Su raspası işlemi: Özellikle üretim sanayisinde kullanılan su jetleri, yüzeyleri boyaya en uygun hale getiren yöntemdir. Yüksek basınçlı su jetleri ile boya uygulanacak yüzeyde raspalama işlemi yapılır. Zaman açısından da en kısa sürede sonuç veren su raspası işlemi ile işlemlerin daha seri yapılması sağlanır. Raspalama yapılan ortamda kum ve toz gibi unsurlar bulunmaması da ortamda çalışan kişilerin sağlıklarını koruma açısından en önemli faktördür. Diğer yöntemlere göre su raspası yöntemi ile en temiz yüzey elde edilir.