Raspa Nedir ?

Kelime anlamı olarak tornalamak anlamına gelen raspalamak kelimesi yüzeylerin temizliği sırasında yapılan işleme verilen isimdir. Kesici bir alet olan raspa, yüzeyde kalan pürüzleri temizleme sırasında kullanılmaktadır. Bu kesici alet herhangi bir yüzey üzerindeki kabarıklıkları, çıkıntıları törpülemek ve eğlemek işleviyle düzgün bir hale getirmektedir. Keskin ve kenarlı olan bu alet daha önceden işlenmiş zeminlerin üzerine düzeltme sırasında kullanılmaktadır.

Raspa çeşitleri nelerdir?

            Ağzı yassı bir şekilde oluşturulmuş olan ve keskin kenarlı olan raspa, üçgen bir şekle sahiptir.  Bu alet daha çok pürüzlü yüzeylere düz hale getirmek için kullanılmaktadır ve bu alette yapılan işleme de raspalamak işlemi denilmektedir. Kavisli yüzeylerin düzleştirilmesi sırasında daha çok üçgen raspa kullanılmaktadır. Eğenin kuyruğu şeklinde sivriltilmiş olan bu aletlerin daha rahat kullanılması için sonuna sap takılmaktadır.


kumlama 980x340 - Raspa Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir? ( Kumlama )


            Çeşitleri ise düz raspa, takma uçlu raspa ve üçgen raspa olmak üzere üç türlüdür. Düz raspalar isminde de yer aldığı gibi düz yüzeyleri düzleştirmek için kullanılmaktadır. Takma uçlu raspa ise yine düz yüzeylerin törpüsü için kullanılmaktadır. Ancak bunların kesici uçlarının değiştirilebilmesi ile daha kullanışlı hale getirilmektedir. Üçgen raspalar ise kavisli yüzeylerinin törpülenmesi sırasında kullanılmaktadır. Raspalar sulanarak bileme işlemi gerçekleştirilir ve çelikten üretilmektedir.

Raspaların İşlevi

            Daha çok yüzeyler üzerinde kesici aletlerin bırakmış olduğu pürüzleri ortadan kaldırmak üzere raspalar kullanılmaktadır. Çünkü kesici aletler zeminlerde özellikle de sert kısımlarda birtakım pürüzler ve yükseklikler bırakabilmektedir. Kesici uçları sayesinde ise raspalar bu pürüzleri tornalama işlemi ile yok etmektedir. Yüzeydeki çıkıntıları ve kabarıklıkları bu şekilde törpüleyerek raspalar düzeltmektedir.