Raspa yapılan yerlerin boyaları oldukça önemli ve hassas bir konudur. Alanındaki deneyimli ve profesyonel bir boyama tekniğiyle boyanması gereken bu raspalar, işin uzmanlığını ön planda tutmanın önemini oldukça vurgulamaktadır. Merak edilen raspa boya nasıl yapılır sorusunu şöyle bir ele alırsak.

            Dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan ilki; boya yapılacak raspa yerinin boyası ve son kat verniklerinin yeterli olup olmadığı, bu isin uzmanları tarafından denetlenmelidir. Yapıya uygun boya yeterli miktarda değil ise siparişe uygun boyalar tekrardan temin edilmelidir. Kusursuz bir raspa sonucu almak için öncelik planlama ve programlama yapmaktır.

            Bu planlama ve programlama hava şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İşlem yapılacak mekanizma dış ortamda ise, hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda yapılmaya başlanması gerekmektedir. Eğer boya uygulanacak zemin sürekli geçişlerin olduğu bir yerdeyse, geçişlerin daha az olduğu zamanlarda boya işlemi başlatılmalıdır.

            Boya kalitesi kadar, personelin kalitesi de gerekli olan bu işlemde alanında deneyimli ve profesyonel ekipler islerini en ince ve hassas bir özenle incelemelidir. Uzman bir ekiple çalışmak size kaliteli bir raspa boya uygulamasına sahip olmanızı sağlar.

            Bu raspa boya işlemini faaliyete sokan durumlar ise; yüzeyde paslanma ya da mekanik hasar görülmüşse, yüzeyinde olan boyada buruşma, kabarma ve hasarlar var ise raspa boya uygulaması başlatılır.

            Dikkat edilmesi gereken unsurlar göz önünde bulundurularak, gerekli planlama ve programlama ardından, uzman ekipler raspa boya uygulamalarıyla çalışmalarına güvenle ve kaliteyle başlamaktadırlar.