Gas free işlemi?

            Can, mal ve çevre güvenliğini tehdit eden katı, sıvı, gaz patlayıcı veya zehirli maddelerin depolandığı tanklar ve içlerinde bulundukları mekânlar bakım çalışmalarından önce mutlaka Gas free işleminden geçirilerek gazdan temizlenmelidir. Bu işlem güvenlik açısından oldukça önemlidir. Asla Gas free yapılmadan tamirat, bakım, onarım ve yer değiştirme işlemleri yapılmamalıdır. Bu işlem özel üretilmiş bir takım ekipmanlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu ekipmanları sıradan kişilerin kullanması imkânsızdır. Bu sebeple eğitimsiz kişilerin kesinlikle bu işe kalkışmamaları gerekir.

Gas free işlemi yapılırken dikkat edilecekler;
            
            Gas free
işlemi tehlikeli bir operasyon olduğundan mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hem bu işi yapan kişilerin güvenliği hem de işlemin yapılacağı yerde bulunan kişilerin güvenliği açısından bu husus önemlidir. Bu konuda eğitim almış personeller işleme nasıl başlayacaklarını ne şekilde yürütüp nasıl sonlandıracaklarını bildiklerinden kesinlikle sorun yaşanmaz. Aksi takdirde geri dönüşü mümkün olmayan can ve mal kayıplarına yol açılabilir. Bu işi yapan personeller özel hazırlıklar yaparak işlerine başlamaktadır.

            Temizleme ve bakım sırasında gerçekleştirilecek denetim esnasında gaz içeriği, oksijen oranı, sıcaklık ve basınç gibi fiziki parametlerin doğru analiz edilmesi aynı zamanda boruların ve mekânın temizliğinden sonra işlemin doğru olarak gerçekleştiğinden emin olmak adına nihai analitik test yapılması gerekmektedir. Gas free hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda kesinlikle konusunda uzman piyasada kendisini kanıtlamış firmalar destek alınması gerekmektedir.