Günümüzde zemin uygulamalarında çok farklı teknikler göze çarpmaktadır bu teknikler arasında yer alan epoksi boya uygulaması son derece şık zemin tasarımları ile karşımıza çıkmaktadır.

Epoksi Zemin Uygulaması

            Eğer zeminde epoksi düşünüyor iseniz öncelikle bunu niçin yaptığınıza karar vermeniz gerekir. Daha sonra ise bunun için doğru sistemin seçilmesi gerekir. Çünkü üzerine alacağı ağırlık epoksinin taşıyabileceği bir yük olmalıdır. Bu seçimleri yaptıktan sonra epoksi zemin uygulamasına geçebilirsiniz. Öncelikle karışım hazırlanır ve daha sonra yüzeye uygulanır yüzeye uygulanması ile birlikte de boya donmaya başlar böylece işlem tamamlanmış olur.

Epoksi Zemin Uygulamasının Aşamaları

            Öncelikle epoksi tamir macunu ile doldurulmaktadır ve ortamdaki nem %80 seviyesine getirilmektedir. Bundan sonra da astar uygulaması yapılmakta ve epoksinin kumlu ya da kumsuz olan uygulamalarından uygun olanı yapılmaktadır. Ara kat uygulaması sonrasında ise boyama işlemi gerçekleştirilmektedir. Ancak kat aralarında en az 12 saatlik bir bekleme süresi vardır. Kaplama sırasında büyük bir dikkat gerekir ve son derece hızlı gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

            Epoksi zemin uygulaması sırasında karışım içerisine sertleştiriciler ilave edilmektedir ve bu sertleştiriciler sayesinde en fazla 40 dakika içerisinde epoksi zemin boyası donmaktadır. İşlemin bitmesinden 24 saat sonrasında zemin donmaktadır. Ancak yaklaşık bir hafta sonra zemin yük taşıyacak hale gelmekte ve boya tamamen donmaktadır. Eğer uzun ömürlü bir boya istiyor iseniz ve estetik görünüşün beklediğiniz gibi olmasını istiyor iseniz bir hafta geçmesini beklemeniz gerekir.